Co je to Crémant?

Co je to Crémant?

Ve zkratce - lahodné bubliny z Francie, které nejsou z oblasti Champagne.

Je to příbuzný Francouzského šampaňského. Vyrábí se tradiční metodou druhotného zrání v lahvi v osmi regionech Francie. Největší a nejzajímavější region, ze kterého Crémant pochází je Alsasko. Vyrábí se zde Crémant d'Alsace, který tvoří 40-50% celkové produkce francouzského Crémantu. 

Alsasko má také další specifikum. K výrobě Crémantu se zde může používat až 6 různých odrůd révy - Auxerrois, Rulandské modré, Rulandské šedé, Rulandské bíle, Rýnsky ryzlink a Chardonnay.

 

Jak se Crémant liší od Prosecca?

Vyrábí se jinou metodou. Prosecco se vyrábí metodou Charmat - Martinotti, Crémant se vyrábí metodou Champenoise. 

Výroba sektů metodou Charmat Martinotti (Prosecco) je z principu zcela odlišná od tradiční metody. Tzv. Charmatova metoda je rychlejší a levnější. Ke zrychlení výroby a nižším výrobním nákladům dochází díky faktu, že druhotné kvašení probíhá ve velkém nerezovém tanku (tzv. autoklávu), který je uzpůsoben tlakovému zatížení. Víno obohacené o CO je stáčeno pod tlakem do lahví.

Prosecco je chuťově lehčí a často obsahuje méně alkoholu.

Víno vyráběné tradiční metodou je na rozdíl od Prosecca chuťově mnohem komplexnější. Při nalití do sklenice má toto víno jemné, řetízkovité bublinky. 

Vzhledem k náročnější výrobě (metoda Champenoise) je Crémant o něco dražší než Prosecco.

Prosecco je vyráběné ze 100% z odrůdy Glera a tím pádem se jednotlivé značky chuťově liší méně, než značky vyrábějící Crémant.

 

Jak se Crémant liší od Champagne / šampaňského?

Crémant se vyrábís tejnou metodou jako Champagne - metodou Champenoise - ale nepochází z oblasti Champagne.

Champagne je vzhledem k marketingu své značky mnohem dražší, někdy až 3-násobně oproti stejně kvalitnímu Crémantu.

Champagne může být vyráběno ze tří odrůd - Rulandské modré, Mlynářka a Chardonnay. Crémant d'Alsace se smí vyrábět až ze 6 odrůd, tudíž i ve srovnání se Champagne je chuťově rozmanitější.

Zpět do obchodu