Sklizeň 2022

Přinášíme vám exkluzivní report od vinařského domu Dopff Au Moulin o sklizni roku 2022.

Na crémanty tohoto ročníku si síce ještě chvíli počkáme (první budou k dispozici v sezoně 2024), už teď se ale máme na co těšit!

 

 

2022: Suchý a raný ročník se sluncem políbenými a vysoce kvalitními hrozny.
Rok klimatických rekordů.

Zima 2022 se stala tou nejmírnější v historii záznamů vinařství. Mnohem mírnější než zima 2020, 2016 a 2017.

Po lednu a únoru s pozoruhodně mírnými teplotami a nízkými srážkami zima zmizela. Vystřídal jí suchý a velice slunečný březen. Sluneční svit měl v Colmaru březnový rekord - 235 hodin slunečného svitu je dvakrát více než je normální. Na březen bylo též dramatické sucho. Chybělo 30% srážek. Podobný březen jsme nezažili od roku 1976.

Prvních 10 dnů v březnu bylo chladných, s četnými mrazy a pro zbytek měsíce byl charakteristický vysoký stupeň kolísání mezi maximálními teplotami (nadstandardy) a minimálními (hluboce pod normami), se stálým východním a severovýchodním větrem.

Podnebí měsíce dubna bylo docela smíšené, střídalo se mezi chladnými a mírnými teplotami. Bylo méně slunečního svitu než normálně a přišli i velmi vítané srážky. Cyklus růstu vinné révy byl dobrý, s pozdějším datem rozpuku kolem 19. dubna.

S opět rekordním květnem vinná réva dohnala rychlý vývoj vegetace. Květen byl pozoruhodně teplý a suchý: byl deficit deště až 65% ve srovnání se standardy, slunečno a rekord 293 hodin v Colmaru, průměrný teplotní rekord v regionu Haut-Rhin o +2,8°C (standard: 13,6°C) a maximální teplotní rekord padl v Štrasburku - 34,6°C.

Měsíc červen se vyznačoval vlnami veder (38°C 18. června v Colmaru) a silnými bouřkami s blesky ve druhé polovině měsíce. Teplo a sucho ovlivnily kvetení. Vznikla heterogenita mezi tratěmi, ale také v rámci tratí.

Červenec byl nejsušší od roku 1959 (méně než 10 mm srážek, mnohem méně než v roce 2020) a měl nejvyšší skóre slunečního svitu s 350 hodinami v Colmaru.

Měsíc srpen vytvořil opět nový teplotní rekord a měl vůbec nejteplejší zaznamenaný průměr teplot 21,5 °C. Padlo pouhých 38 mm srážek.

Dozráních prvních hroznů bylo brzké, již 10. srpna (historicky nejdříve to bylo v roce 2007, 1. srpna). 

S příchodem září sklizeň zachránili vydatné srážky a umožnili další dozrání hroznů zasažených suchem. Září bylo teplotně standardní.

Sezona sklizně hroznů pro crémant začala 29. srpna. Termín se u vinařství řadí mezi top 10 nejranějších v historii. To opět dokazuje, že globální oteplování má na sklizeň extrémní dopad. 

Ručně jsme sklidili všechny možné druhy hroznů k výrobě crémantu. Měly homogenní obsah cukru (průměr 11,9% obj. potenciálního alkoholu). Kyselost byla střední, se šťávou bohatou na kyselinu vinnou a nízkou hodnotou kyseliny jablečné. 

Crémanty ročníku 2022 budou chtivé, ovocné, vinózní, s přímočarou a elegantní kyselinkou.

Ročník 2022 měl excelentní kvalitu produkce. Hygienický stav révy byl výjimečný. Největším oříškem bylo i letos stanovení optimálního termínu sklizně, vzhledem k rozdílům doby dozrání na tratích. 

 

Jaké budou jednotlivé odrůdy?

CHASSELAS: Expresivní, avšak delikátní. Úžasný hasič žízně.
PINOT BLANC / AUXERROIS: Suchý, naditý, vinózní a ovocní s elegantní kyselinkou. 
SYLVANER: Suchý a ovocný s hmotou.
MUSCAT: Skvělý úspěch, svěźí, elegantní, suchý a velice ovocný.
RIESLING: Skvělý ročník suchého, bohatého, komplexního a ovocného Rieslinku.
PINOT GRIS: Dobrý ročník s homogenní kvalitou výstupu. Silný charakter a převážně suchý.
GEWURZTRAMINER: Dobrý ročník, plné tělo, lehce kořenistý s dlouhým závěrem. 
PINOT NOIR: Větší úspěch, v linií se skvělým ročníkem 2020, nádherná barva, vysoká komplexita arom. Ušlechtilý a vláčný.

 

Zpět do obchodu